Jak przygotować ściany pod lakier w łazience , zwłaszcza pod prysznicem?

W przypadku nakładania lakieru na ścianę pod prysznicem jako zabezpieczenie przed intensywnym strumieniem wody lub w kuchni jako zabezpieczenie przed tłuszczem , należy dołożyć szczególnej staranności i upewnić się iż warstwy te są wystarczające i dokładnie zabezpieczają całą powierzchnię . Tylko prawidłowo przygotowana ściana warunkuje utrzymanie gwarancji na hydroizolację produktu. Ściana narażona na wodę / tłuszcz powinna być gładka , sucha, a w przypadkach niewielkich nierówności należy zabezpieczyć dodatkową warstwą lakieru nałożonego pędzlem ( w związku z czym cegły, tynki dekoracyjne o grubej strukturze nie nadają się bezpośrednio pod prysznic – dotyczy to również tapet). Poszczególne etapy prac remontowych można zobaczyć tu:

https://www.aquaceramic.com.pl/remont-malej-lazienki-z-aqua-ceramic-kafle-w-plynie-krok-po-kroku-czyli-poradnik-dla-poczatkujacych/

 

Czy lakier można stosować na tapety papierowe ?

Lakier idealnie nadaje się do tapet papierowych. Jeśli chodzi o tapety winylowe to wszystko zależy od składu PVC , gdyż czasami producent tapet używa takich składników które nie pozwalają tapecie wyschnąć. Zawsze więc przed każda aplikacją lakieru należy wykonać test na małym kawałku w mniej widocznym miejscu i odczekać 6 godzin. Jeśli lakier wyschnie i nie klei się , można aplikować na całą powierzchnię. W przypadku tapet zalecamy też lakier w wykończeniu matowym.

 

Czy lakier nadaje się do zabezpieczenia tapety pod prysznicem ?

Nasz lakier Aqua Ceramic- kafle w płynie® zawiera składniki antygrzybiczne, więc idealnie nadaje się do pomieszczeń mokrych , takich jak łazienka czy kuchnia. W przypadku zabezpieczenia tapet w łazienkach  nie nadaje się jednak  do powierzchni  bezpośrednio narażonych na stały/ciągły natrysk wody, czyli nie bezpośrednio  pod prysznicem. Do takich rozwiązań należy poszukać gotowych systemów .

 

Na jakie powierzchnie można stosować lakier Aqua Ceramic?

Lakier Aqua Ceramic – Kafle w płynie® można położyć na różne powłoki, m.in. płyty g/k, farby zmywalne, kamień naturalny, cegłę, dekoracyjne płytki gipsowe i panele 3 D, tapety, beton architektoniczny i wiele innych, przy czym za każdym razem należy wykonać test na małej powierzchni . Trzeba również pamiętać, iż lakier jest przeznaczony do ścian, czyli powierzchni pionowych. Nie ma takiej ścieralności aby mógł być wykorzystamy do zabezpieczenia podłogi czy blatów kuchennych.

 

Jakie farby pod lakier Aqua ceramic- Kafle w płynie ?

Po przygotowaniu ścian wg. zaleceń , możemy przystąpić do malowania ścian . W przypadku pomieszczeń mokrych zaleca się stosowanie specjalistycznej farby  ACTIVE H PREMIUM, które dzięki formule Ag+Zn ( aktywne cząsteczki srebra i cynku) chronią długofalowo przed bakteriami, grzybem i pleśnią . Możliwe jest również stosowanie innych farb akrylowych, silikonowych lub ceramicznych, aczkolwiek farby te muszą pozwolić ścianie „oddychać” oraz spełniać warunek min 3 klasy ścieralności – tutaj zalecamy naszą farbę ACTIVE MAT. Po całkowitym wyschnięciu powierzchni możemy nakładać lakier dekoracyjny AQUA CERAMIC-Kafle w płynie®.

 

Hydroizolacja: czy malować folią w płynie ?

Jeżeli jest to możliwe powinniśmy zabezpieczyć strefy mokre szczelną izolacją przeciwwilgociową. A takim właśnie miejscem jest podłoga, dlatego uszczelnienie powinniśmy zrobić przed położeniem ceramiki, płytek. W ten sposób będziemy pewni, że nie zalejemy wodą sąsiada.
W przypadku ścian wapienno-cementowych pomalowanych wcześniej farbą (np. akrylową, silikonową) nie możemy aplikować hydroizolacji bezpośrednio pod lakier AQUA CERAMIC-Kafle w płynie®, gdyż folia w płynie po wymalowaniu zostawia przebarwienia oraz smugi, ślady po malowaniu. Efekt wizualny będzie nie do zaakceptowania. W przypadku płyty kartonowo – gipsowej, która została zamontowana na ścianach, działania wykonujemy analogicznie do prac przy ścianie wapienno-cementowej. Oczywiście możemy pomalować folią ściany przed montażem płyty g/k , aczkolwiek zabieg ten jest niezasadny zarówno z przyczyn technicznych, jak i ekonomicznych. Nałożenie lakieru AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® zgodnie z wytycznymi stanowi wystarczające zabezpieczenie przed wodą i wilgocią i brudem.
Hydroizolację można wykonać na etapie wykańczania lub remontu łazienki. WAŻNE: Powierzchnie (ściany, podłogi) pomalowane hydroizolacją nie przepuszczają wilgoci, wody, pary, ale też nie przepuszczają powietrza(nie oddychają).
W praktyce hydroizolacje stosuje się na ścianach i podłogach pod kafle, ceramikę.

 

Jak usunąć lakier Aqua Ceramic ze ścian?

Lakier Aqua Ceramic- kafle w płynie® to lakier akrylowy na bazie wody, więc w przypadku zabrudzeń podczas aplikacji – dopóki lakier nie wyschnie można go usunąć za pomocą wody. Zachlapania zaschnięte można usunąć za pomocą szpachelki.

Natomiast zupełnie inaczej przedstawia się sprawa przy zmianie aranżacji ściany, np. przy zmianie koloru . Z lakierem AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® to żaden problem, gdyż naszego lakieru nie trzeba usuwać ze ścian, zeskrobywać czy matowić , ani też gruntować – wystarczy umyć ścianę z brudu, uzupełnić ewentualne ubytki, pomalować ścianę innym kolorem i ponownie zabezpieczyć lakierem AQUA CERAMIC-Kafle w płynie®

 

Jak zabezpieczyć powierzchnię styku brodzika ze ścianą pomalowaną lakierem Aqua Ceramic?

W przypadku zastosowania produktów do izolacji brodzika, wanny, czy umywalki z podłożem gdzie został naniesiony AQUA CERAMIC- Kafle w płynie®  zaleca się stosowanie produktów 100% silikonów-akryli, które w swoim składzie nie posiadają acetonu.

 

Czy lakier Aqua Ceramic jest bezpieczny dla zdrowia ?

Tak , wszystkie nasze produkty są bezpieczne i posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty PZH. Dodatkowo nasz inwestycyjny lakier AQUA CERAMIC PLUS- Kafle w płynie®, posiada specjalny rozszerzony atest PZH, który uprawnia do wykorzystania w placówkach medycznych, szpitalach, placówkach weterynaryjnych, małej i dużej gastronomii. Dodatkowo o bezpieczeństwa dla zdrowia świadczy fakt, iż był testowany na zabawkach dla dzieci.

 

Czy kafle w płynie mogą zostać użyte w gabinecie lekarskim jako powłoka ochraniająca ścianę. Czy mają atesty które zaaprobuje Sanepid?

Tak , nasz lakier  AQUA CERAMIC – Kafle w płynie®  jak wszystkie nasze produkty posiada atest PZH potwierdzający jego bezpieczeństwo zdrowotne i może być stosowany w budynkach użyteczności publicznej w tym placówkach medycznych,  spełniając wytyczne zapisane w opisie projektu architektonicznego : ” ściany wykończyć materiałami gładkimi, trwałymi, zmywalnymi nienasiąkliwymi i odpornymi na działanie środków dezynfekcyjnych”.

Jednocześnie inwestycyjna wersja lakieru AQUA CERAMIC PLUS – Kafle w płynie®  posiada specjalny rozszerzony atesty PZH, który uprawnia do wykorzystania w placówkach medycznych o najwyższych wymogach sanitarno-epidemiogicznych, tj. w szpitalach, salach operacyjnych i salach OIOM.

 

Czy lakier Aqua Ceramic jest niepalny?

Lakier Aqua Ceramic- Kafle w płynie® nie posiada certyfikatu antypalności . Jednak inwestycyjna wersja naszego lakieru- Aqua Ceramic Plus- Kafle w płynie®  posiada rozszerzony certyfikat PZH uprawniający do zastosowania m.in. w szpitalach,  placówkach szkolno-dydaktycznych czy gastronomicznych, potwierdzający restrykcyjne wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Podobnie jak inne farby na rynku sam produkt jest produktem niepalnym. Pozostałość po odparowaniu wody może być palna. 

 

Jaką warstwę lakieru Aqua Ceramic  należy położyć na ścianę?

Lakier Aqua Ceramic- Kafle w płynie®  charakteryzuje się 1 klasą ścieralności na mokro, co zgodnie z normą EN13300  oznacza że ubytek powierzchni jest mniejszy niż 5 μm (mikrometrów) po 200 cyklach szorowania . Zmywalność zależy również od powierzchni na jaką położony jest lakier . Zalecamy położenie lakieru na ścianie grubości ok 150 μm w dwóch warstwach aby zachować wieloletnią funkcjonalność powłoki.

 

 

Czy farba antygrzybiczna ACTIVE H PREMIUM zabije grzyba na ścianie?

Problem z grzybem na ścianie jest problemem bardzo złożonym . Odpowiedź na pytanie DLACZEGO SIĘ POJAWIŁ determinuje ścieżkę postępowania dla skutecznego i długofalowego rozwiązania problemu spędzającego sen z powiek milionom Polaków. Grzyby i pleśnie są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia, dlatego aby pozbyć się problemu na zawsze w pierwszej kolejności powinno zdiagnozować się przyczynę powstawania grzyba na ścianie i ją zlikwidować!
W innym przypadku każde kolejne kroki będą jedynie maskowały problem, a przy najbliższej okazji gdy warunki wilgotnościowe ponownie się pogorszą – problem powróci, często ze zdwojoną siłą. Dlatego tak ważne jest aby specjalista określił przyczynę . Jeśli np. grzyb powstaje w wyniku stałego dopływu wody, np. cieknąca rura wewnątrz ściany, czy cieknąca rynna od zewnątrz – należy naprawić i odciąć dopływ wody. Jeśli np. grzyb jest wynikiem zawilgocenia ściany bo bark jest docieplenia ściany lub docieplenie jest niewystarczające – należy poprawić izolację ścian, a jeśli np. w wyniku złego docieplenia fundamentów- poprawić ich izolację. Najczęstszą przyczyną powstawania grzyba jest jednak niedostateczna wentylacja, i ten problem jest najłatwiejszy w rozwiązaniu montując kratki wentylacyjne lub specjalne nawiewniki w oknach.

DOPIERO PO LIKWIDACJI PRZYCZYN WILGOCI można przystąpić do działań, które w 3 prostych krokach przeprowadzonych systemowo w odpowiedni sposób są w stanie zminimalizować ryzyko powrotu grzyba . więcej o tym piszemy w dziale PORADY – https://www.aquaceramic.com.pl/systemowe-rozwiazania-standom-czyli-jak-skutecznie-walczyc-z-grzybem-w-3-prostych-krokach/

 

Czym różni się grzybobójczy płyn ACTIVE R od innych tańszych dostępnych na rynku?

Na rynku są dostępne dwa rodzaje środków likwidujące grzyba. Jedne zawierają chlor, który jedynie wybiela wykwity na ścianie ale nie walczy z grzybem od wewnątrz . Drugi rodzaj to płyny bez chloru , gdzie środki czynne wnikają w ścianę, ale czarne plamy, które widzimy na ścianie muszą być usunięte ręcznie, myte i szorowane szczotką ryżową , a w trudnych przypadkach konieczne jest zeskrobywanie tynku .
Nasz płyn ACTIVE R to jedyny płyn na rynku, który rozwiązuje te dwa problemy na raz! Zawarty w nim chlor wybiela ściany a cząsteczki srebra wnikają w głąb muru likwidując rozrost grzyba od środka.

Bezbarwny, bardzo wydajny, łatwy w aplikacji. Jego podstawowe składniki –podchloryn sodu i wodorotlenek sodu w ciągu kilku minut skutecznie zwalczają szeroką gamę różnorodnych form grzybów, pleśni i mchów, eliminując zagrożenia alergiczne i niszczący ścianę rozrost grzyba. ACTIVE R nie walczy jak inne środki dostępne na rynku tylko z objawami, ale dzięki specjalnym dodatkom cząstek srebra ( Ag) dodatkowo zabezpiecza przed nawrotem grzybów. Już po 24 godzinach można bezpiecznie i bez dalszego rozprzestrzeniania się grzybów nakładać kolejne powłoki malarskie. Dla zwiększenia długotrwałości efektu zaleca się pomalowanie oczyszczonej powierzchni specjalistyczną farbą higieniczną ACTIVE H lub ACTIVE H PREMIUM, które dzięki innowacyjnej formule Ag +Zn zamkniętej w kapsułach ze srebrem i cynkiem jest odporna na bakterie, grzyby i pleśnie.