Gdy na ścianie pojawia się pleśń, zwykle największym problemem zdają się być doznania estetyczne. Tymczasem, grzyby i pleśń stanowią również poważne zagrożenie dla osób, które przebywają w ich otoczeniu. W pomieszczeniach narażonych na pleśnienie ścian zaleca się stosowanie farb antygrzybicznych oraz hydrofobowych. Dziś zdradzamy, na czym polega ich działanie.

Grzyby i pleśń, a ich wpływ na organizm

Grzyby i pleśni – każdy spotkał się z nimi choć raz. Choć te mikroorganizmy są niezwykle popularne, a ich obecność może nie robić wielkiego wrażenia, należy wiedzieć, że są to ciche i podstępne szkodniki, które bardzo negatywnie wpływają na zdrowie osób znajdujących się w pobliżu.

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach zainfekowanych przez grzyby i pleśń jest groźne dla ludzkiego organizmu. Toksyny wytwarzane przez grzyby atakują układ oddechowy i osłabiają odporność. Na ich szkodliwe działanie narażone są zwłaszcza dzieci, ludzie przewlekle chorzy oraz starsi. Z tego powodu, najlepiej jest zapobiegać powstawaniu pleśni.

Farbę antygrzybiczną należy traktować więc nie tylko jako remedium na brzydki wygląd ścian, ale środek, który pozwoli ustrzec domowników przed groźnymi chorobami!

Gdzie najczęściej powstaje pleśń?

Nieprawda jest to, że grzyby i pleśni są domeną tylko brudnych i zaniedbanych miejsc. Ten problem może pojawić się w dosłownie każdym domu. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwoju szkodliwych mikroorganizmów?

  • Pomieszczenia podatne na dużą wilgotność oraz wyziębione to miejsca, w których grzyby i pleśń pojawiają się najczęściej. Podstawą zapobiegania ich powstawania jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, nawet w okresie jesienno-zimowym. Jeśli system wentylacji w budynku jest wadliwy, ryzyko rozwoju grzybów i pleśni staje się wyższe.
  • Innymi powodami rozwoju szkodliwych drobnoustrojów na ścianach są szeroko pojęte błędy projektowe. Mieszkanie lub dom może być z pozoru zbudowany zupełnie poprawnie, jednak jeśli występują w nim tzw. mostki termiczne (a więc miejsca, przez które ciepło „ucieka” z wnętrza domu), mogą rozwinąć się w nich grzyby. Mostki termiczne występują np. w styku muru i obróbki okiennej.
  • Niechcianych grzybów można spodziewać się również za meblami. Nieraz zdarza się, że intruz zostaje zlokalizowany podczas nagłego przesuwania szafy bądź kanapy.

Choć przyczyny powstawania pleśni i grzybów na ścianach mogą być różne, farba antygrzybiczna sprawdzi się w większości tych przypadków. Dodamy, że aby ochrona przed pleśnią i grzybami była jeszcze sprawniejsza, warto inwestować tylko w specjalne farby antygrzybiczne – dostosowane do wymagających pomieszczeń.

Jak stosować farbę antygrzybiczną?

Farba antygrzybiczna to preparat niezwykle prosty w stosowaniu. Przed jej aplikacją, usuń powłokę starej farby, która została zaatakowana grzybem. Następnie usuń wykwity mechanicznie, stosując np. chropowatą gąbkę do naczyń. Kolejnym krokiem jest naniesienie na ścianę preparatu grzybobójczego. Farbę antygrzybiczną Active Thermo Spin należy nanieść na suchą, zagruntowaną ścianę.

Jeśli stosujesz farbę antygrzybiczną prewencyjnie na czystą, niezaatakowaną grzybem ścianę, do jej nakładania przejdź bezpośrednio po odpowiednim przygotowaniu podłoża – zupełnie tak, jak przy stosowaniu zwykłej farby.

Farba antygrzybiczna i jej skład

Sekretem działania farb antygrzybicznych jest połączenie cynku i srebra, pierwiastków słynących z działania przeciwbakteryjnego. Tego typu preparaty nie dopuszczają do rozwoju mikroorganizmów, przy czym są całkowicie bezpieczne dla zdrowia – mogą być wobec tego stosowane w obiektach użyteczności publicznej, jak i w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Farby antygrzybiczne znajdujące się w naszej ofercie nie tylko doskonale chronią przed rozwojem pleśni i grzybów, ale i posiadają wszelkie atesty higieniczne.

Zgodnie z maksymą „lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto wykorzystać farby antygrzybiczne zanim na ścianie pojawią się problemy w postaci grzybów i pleśni. To nie tylko inwestycja w wygląd mieszkania, ale i przede wszystkim – twoje zdrowie.

Polecane farby antygrzybiczne