Łazienka , kuchnia, pralnia, suszarnia, wiatrołap, garderoba i piwnica to pomieszczenia, w których panują szczególe warunki ze względu na podwyższoną wilgotność. Wilgotności często towarzyszy wyższa temperatura. Połączenie tych dwóch warunków prowadzi do rozwoju pleśni i grzyba. Na początku często nie widoczny grzyb rujnuje ścianę, a kiedy już się w niej na dobre rozgości wychodzi na powierzchnię ściany.
Grzyb i pleśń to mikroorganizmy niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wdychanie zarodników grzybów, które rozprzestrzeniają się po domu wraz z powietrzem prowadzi do szeregu chorób i alergii. Jak zwalczyć grzyba i pleśń w mieszkaniu radzimy w osobnym artykule.
Przede wszystkim w pomieszczeniach wilgotnych należy zadbać o odpowiednią wentylację. Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest dobór odpowiedniej farby.
Jeszcze do niedawna wszystkie pomieszczenia malowaliśmy jedną farbą. Dziś na rynku mamy szerokie spektrum materiałów w tym farb i lakierów specjalnego przeznaczenia, które idealnie nadają się do pomieszczeń wilgotnych. Jaką z nich wybrać to zależy od pomieszczenia.
Do pomieszczeń o bardzo dużej wilgotności, do których należą łazienka, pralnia i suszarnia należy wybrać farbę lateksową to rodzaj farby akrylowej, w której spoiwem są żywice.
Farby do łazienki
Łazienka, w której obecność pary, a czasami i jej skroplonej wersji cieknącej po ścianach jest zjawiskiem wszechobecnym wymaga szczególnej uwagi. Do takiego pomieszczenia, które często nie jest zbyt duże warto kupić farbę najwyższej jakości. Najważniejszą jej funkcją jest wysoka poro przepuszczalność. W składzie muszą pojawić się aktywne środki zwalczające szerokie spektrum pleśni i niewymywalne środki grzybobójcze. Do takich czynnych długodziałających składników i jednocześnie nieszkodliwych dla zdrowia stosowanych w farbach należą np.: srebro (Ag) i cynk (Zn). Takie składniki uwalniają się pod wpływem wilgoci. Ich działanie jest przedłużone, ponieważ nie działają wtedy kiedy w pomieszczeniu jest sucho.
Dobrej jakości farba do łazienki powinna być również odporna na środki dezynfekujące, których używamy do sprzątania . Oczywiście nie może żółknąć i powinna zapewnić doskonałe krycie.
Bardzo dobrym rozwiązaniem stanowiącym dodatkowe zabezpieczenie w łazience w miejscach narażonych na działanie wody, w tym zachlapania, jest pokrycie powierzchni bezbarwnym lakierem akrylowym. Taki lakier musi być oczywiście odporny na wodę, paroprzepuszczalny i również mieć składniki antygrzybiczne w składzie. Na rynku są już lakiery , które można zastosować nawet pod prysznicem zamiast kafli o tym piszemy w osobnym artykule.
Farby do kuchni
Kolejnym pomieszczeniem wymagającym szczególnej troski jest kuchnia – to pomieszczenie ze względu na swoją funkcję również narażone na wilgoć. Brak wentylacji za zabudowanymi szafkami także stwarza komfortowe warunki dla rozwój pleśni i grzyba. Dobra farba lateksowa zastosowana w kuchni oprócz składników grzybo i pleśniobójczych powinna być odporna na ścieranie, częste mycie i oczywiście zachlapania. Miejsca narażone na zachlapani tłuszczem, wodą warto dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym w pełni zmywalnym lakierem akrylowym. Powierzchnię zabezpieczoną takim lakierem dużo łatwiej utrzymać w czystości, wystarczy przetrzeć ściereczką.
Zagrzybienie ściany często związane jest również z brakiem odpowiedniej izolacji termicznej. Na ścianach sąsiadujących z pomieszczeniami nieogrzewanymi (garaż, klatka schodowa, ściana zewnętrzna) często dochodzi do wykwitów grzyba i pleśni ze względu na różnicę temperatur pomiędzy tym co na zewnątrz a ogrzewanym pomieszczeniem. O farbach wzmacniających izolację termiczną, podnoszących temperaturę ściany piszemy w osobnym artykule.
Właściwości farby powinny być potwierdzone odpowiednim certyfikatem, Atestem PZH.
Polecane farby do pomieszczeń wilgotnych